00:00

Question 127·Easy·Nonlinear Functions

A firework is launched from a platform 1 meter above the ground. The height, in meters, of the firework tt seconds after launch is modeled by

h(t)=5t2+20t+1.h(t) = -5t^2 + 20t + 1.

Which of the following is the best interpretation of h(3)=16h(3)=16 in this context?