00:00

Question 188·Medium·Nonlinear Functions

The luminosity, in watts, of a certain LED bulb tt hours after it is switched on can be modeled by the function

L(t)=0.04t2+0.8t+6L(t)= -0.04t^2 + 0.8t + 6

Based on this model, what does the equation L(8)=3.2L(8)=3.2 represent?